Düğün Fotoğrafçılığında Son Trendler

Düğün fotoğrafları ve dış mekan fotoğraf çekimleri, siz de biliyorsunuz ki; artık bütün gelin ve damatların vazgeçilmezi haline geldi. Bazı çiftler bunu yapmak zorunda olduklarını hissettikleri için yapıyorlar, bazıları ise, zaten onlar hemen gözünden anlıyorsunuz, resmen düğün fotoğrafı çektirmek için evleniyorlar. Eğer düğünden çok önce sizinle konuşmaya gelen bir çift ise onlarla bir süre sonra arkadaş gibi olduğunuz için bunu kavramak zor olmuyor. Ofise düğün fotoğrafları için görüşmeye gelen bir gelin eğer konu hakkında çok soru soruyor ve bu sorularda bir ön araştırma varsa, anlıyoruz ki o çekim daha güzel ve bilinçli geçecek. Her zaman öyle olmasa da 2015 senesinde çalıştığımız çiftlerin neredeyse hepsi bizi hiç yanıltmadı. Çok güzel kareler yakaladık. Bunları onların geri dönüşlerinden de anlamak son derece mümkün. Klasik formda fotoğraf çekmeyi sevmediğimiz için, özellikle Kanada ve Avrupa’daki düğün fotoğraflarını ve düğün fotoğrafçılarını yakından takip ediyoruz. Bu yazımızda size son senelerde moda olan düğün fotoğrafı trendleri ve konseptlerinden bahsedeceğiz. Bu yazının yeni evlenecek veya bizimle çalışacak çiftlere de bir rehber olacağını düşünüyoruz.

Öncelikle bize gelen çiftlere sorduğumuz sorulardan birisi iç mi, dış mı? Yani iç mekan düğün fotoğrafları mı yoksa dış mekan düğün fotoğrafları mı? Jargonda klasik olarak dış mekan düğün fotoğrafı diye geçse de bazı çekimleri özel konseptler dahilinde tamamen iç mekanlarda da çektiğimiz olmuyor değil. O yüzden önce gelin ve damadın isteklerini ve çekimden neler beklediklerini öğreniyoruz. Çektiğimiz farklı tarzda düğün fotoğraflarını gösterip hangisinin daha hoşlarına gittiğini öğreniyoruz. Şimdi bizim yarattığımız birkaç terimle, ki yakın zamanda bizi takip eden diğer düğün fotoğrafçıları eminiz bu terimleri kullanacaktır, size konseptlerden ve düğün fotoğrafı trendlerinden bahsetmeye başlayalım. Bunlar; rengarenk düğün fotoğrafları, trash the dress çekimleri, iç mekan düğün fotoğrafları, portre ağırlıklı düğün fotoğrafları, belgesel düğün fotoğrafçılığı ve tamamen kurgusal olan save the date çekimleri olacak.

  Rengarenk Düğün Fotoğrafları 

Adından da rahatlıkla anlaşılabileceği gibi fotoğraf zevkiniz eğer doygunluğu yüksek fotoğraflardan oluşuyor, gün boyu eğlenceli dakikalar geçirmek istiyorsanız bu konsept size göre. İçinde bulunduğumuz yıla kadar büyük gözlükler, el pankartları, renkli süslemeler ve maskeler çok modaydı. Ama inanın her şeyin bir zamanı var ve bunun da modası bitti bile. Kaldı ki bizce tüm bir günün özeti olması gereken düğün fotoğrafları için çok da güzel bir konsept değil. Tercih her zaman için evlenecek çiftlerde. Ancak düğün fotoğrafı çeken biz düğün fotoğrafçıları için durum böyle.

düğün fotoğrafçısı

düğün fotoğrafçısı

düğün fotoğrafçısı

düğün fotoğrafçısı

Ne Olur Alaçatı’dan Uzak Durun!

Evleniyorsunuz ve dış mekan düğün fotoğrafı çektirmek istiyorsunuz. Bir düğün fotoğrafçısı ile anlaştınız ve çekimleriniz Alaçatı’da yapıldı diyelim. Tabi bu kısım özellikle İzmir ve çevresinde evlenecek çiftler için geçerli. Daha sonrasında hangi arkadaşınızın albümünü açsanız neredeyse Alaçatı ile karşılaşacaksınız. Bundan emin olun. Elbette Alaçatı ve çevresi, düğün fotoğraflarınız için gerek rengarenk kapıları olsun, insanları ve mimarisi olsun, fotoğraf çekimi için çok uygun. Ancak yazın ortasında o kalabalıkta, düğün fotoğrafçıları belli başlı yerler için köşe kapmaca oynarken siz sonuçtan çok memnun olur musunuz, bilemeyiz. İzmirliler çok iyi bilir, nasıl İzmirli olup da Saat Kulesi’nin önünde fotoğraf çektirenler vardır, artık Alaçatılılar için de oraya düğün fotoğrafı çektirmek için gidenler maalesef ki aynı. Onun yerine Urla, Sığacık, Karaburun vb. mekanlar artık çok daha tercih edilesi. 

Vaktiniz varsa tabi ki TRASH THE DRESS! 

Hayatta bir kere evleniyorsunuz. Sizce de en özeli olmalı değil mi? Düğün fotoğraflarınız da bizce en iyisi olmalı. Az vakitle iyi düğün fotoğrafları çıkarmaya çalışmak zor değil, imkansız. Bunu öncelikle bilin. O kadar günün içerisinde düğünden muhtemelen sonra bir günü trash the dress dediğimiz, yüzüne dahi sonradan bakmayacağınız gelinlik ve damatlığınızı gönlünüzün istediği gibi kirleteceğiniz fotoğraf çekimlerini rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Saatlerce istediğiniz gibi, klasik gelin damat fotoğraflarından daha başka şekilde fotoğraflarınızı çekerken bizler, düğün fotoğrafçıları olarak çok eğleniyoruz. Siz de sonuçtan çok daha fazla memnun oluyorsunuz. Örneğin bir deniz kenarında, denizde, kumsalda veya ormanlık bir alanda gayet güzel düğün fotoğrafları çektirebilirsiniz. 

düğün hikayesi

düğün hikayesi

düğün fotoğrafçısı

düğün fotoğrafçısı

Vazgeçilemeyen Portreler

Hani bir terim vardır ya, yılların eskitemediği diye. Portre fotoğrafları da bir albümün bizce vazgeçilmezi. Belgesel tarzda da çekilmiş olsa, trash the dress çekimlerinizden de oluşsa biz her çekime kontrol fotoğrafları adını verdiğimiz portrelerle başlarız. Fotoğraf makinesine ve kameraya nasıl bakmanız gerektiğini, nasıl daha doğal ve güzel çıkacağınızı, sizi tanımaya çalışırız. Çoğu gelin yakın fotoğrafları sevmez, ama biz çekiyorsak fikirleri değişir. Bir düğün albümünün başlangıçta hangi gelin ve damat, kendi güzel ve yakışıklı fotoğraflarını görmek istemez ki! Portreler, kendi kişisel fotoğraf yolculuğumuzda da vazgeçilmez bir yer kaplar. Her yüz başka bir hayat, her hayat başka bir yolculuktur. 

izmir düğün fotoğrafçısı

izmir düğün fotoğrafçısı

düğün fotoğrafçısı

düğün fotoğrafçısı

Belgesel Düğün Fotoğrafçılığı ve Save The Date Çekimleri

Belgesel düğün fotoğrafı dediğimizde akla ilk gelen ve doğru olan tanım şu’dur. Bir düğün fotoğrafçısının sabahtan akşama dek, yani bir düğün gününde tümüyle sizin yanınızda olup sizin hazırlığınızın ve neredeyse her dakikanızın fotoğraflanması veya görüntüye kaydedilmesi ve daha sonra bundan bir düğün albümü çıkarması belgesel düğün fotoğrafçılığıdır. Son zamanlarda moda olan wedding story dediğimiz düğün hikayeleri de bu mantıkla çekilmektedir. Çoğu zaman kameranın varlığını unuttuğunuz ve tümüyle doğallığı yakalayabildiğimiz fotoğraflar oluyor belgesel düğün fotoğrafları. O yüzden biz çok seviyoruz. Save the date çekimleri de yine bir furya sonucunda Amerika’dan bize gelen farklı bir format. Aslında tek başına düğün fotoğrafı olarak kullanılan bir ana dal değil. Onu tamamen bir yardımcı olarak düşünebilirsiniz. Düğününüzden makul bir zaman önce ya fotoğraf ya da film yoluyla düzenlenebiliyor. Klasik düğün davetiyelerinin modern hali! Son derece tavsiye ediyoruz!

 

 

düğün fotoğrafçısı

düğün fotoğrafçısı

Bizle çalışacaklara uyarı: Modern Vintage Düğün Fotoğraflarına hazır olun!

Vintage nedir anlatmaya gerek yok. Gerek fotoğrafın içi, gerek kadraj, gerekse fotoğrafın sonradan düzenlenmesi gibi aşamalarda biz vintage düzenlemeleri çok severiz. İzmir Düğün Hikayesi olarak, yıllardan beri çektiğimiz düğün hikayesi ve düğün fotoğraflarında bunu bir tarz olarak benimsedik. Ancak her çiftin böyle bir konsept için hazırlanması mümkün olmadığından Modern Vintage dediğimiz bir tarz yaratmaya çalıştık ve sanıyoruz ki başarılı da olduk. Alttaki fotoğraflar da bu tarz da çekilmiş fotoğraflardan bir kaçı. Şimdiden bütün herkese hayatta başarılar ve mutluluklar. Bizimle çalışmak için ya da sadece fikir almak için bile tanıışmaya ofisimize her zaman gelebilirsiniz. Hepinizi seviyoruz.

izmir düğün fotoğrafçısı

izmir düğün fotoğrafçısı

izmir düğün fotoğrafçısı

izmir düğün fotoğrafçısı

izmir düğün fotoğrafçısı

izmir düğün fotoğrafçısı

düğün fotoğrafçısı

düğün fotoğrafçısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir